Szent István Társulat A SZENT ISTVÁN TÁRSULAT www.szit.katolikus.hu A KIADÓ ![]() A Szent István Társulat 172 éve során nem csak könyvkiadóként működött, jelentős szerepet vállalt a magyar közoktatás, kultúra és tudomány szerteágazó területein. Tagjai közt olyan neves személyek tevékenykedtek, mint Eötvös József, Semmelweis Ignác, Liszt Ferenc vagy Deák Ferenc. Fő profilja azonban mindvégig a könyvkiadás maradt; tanúskodik erről az a sok ezer magyar, német, horvát, szlovák, román, és rutén nyelvű kiadvány, melyek összpéldányszáma meghaladja a negyvenmilliót.
Fejlődésének a II. világháború utáni hatalomváltás vetett véget: nyomdáját államosították, üzleteit elvették, folyóiratait betiltották, lehetetlenné tették az addigi élénk társulati életet, s a könyvkiadást minimálisra korlátozták.
A kényszerű alkalmazkodás éveiben csak folyamatos küzdelem árán sikerült a megjelentethető példányszámot fokozatosan növelni, míg végül 1989-ben, a rendszerváltozást követően a Társulat ismét fejlődésnek indult. A Magyarországért Alapítvány 2001-ben Magyar Örökség-díjjal tüntette ki.
![]() 1923-ban, kimagasló könyvkiadói tevékenységéért
a Szent István Társulatot XI. Piusz pápa az Apostoli Szentszék Könyvkiadója címmel, a Magyarországért Alapítvány pedig 2001-ben Magyar Örökség-díjjal tüntette ki. A SZENT ISTVÁN TÁRSULAT INTÉZMÉNYEI
SZENT ISTVÁN KÖNYVKLUB ![]() Az 1992-ben elindított – akkor még újdonságnak számító vásárlási lehetőséget nyújtó – Szent István Könyvklub a keresztény szellemiségű kiadványok mind szélesebb körben történő ismertetését tűzte ki céljául. Az eredeti céloknak megfelelően mind a mai napig a keresztény könyvkiadók újdonságait ismerteti az évente négy alkalommal megjelenő katalógusában. Ez a Könyvklub katalógus 2009-től Erdélybe és Felvidékre is eljut magyar ajkú testvéreinkhez.
SZENT ISTVÁN KÖNYVHÉTA Szent István Könyvklubnak jelenleg közel 26000 tagja van, akik ingyenesen juthatnak hozzá a 24 oldalon megjelenő kiadványhoz, amelyben évről-évre összesen közel 1000 újdonság kerül bemutatásra. A Szent István Társulat a magyarországi keresztény könyvkiadókat összefogva, az Ünnepi Könyvhét mintájára 1993-ban létre hívta a SZENT ISTVÁN KÖNYVHETET. A több mint két évtizedes múltra visszatekintő könyvhéten – amely mára a keresztény könyvkiadók legismertebb és legrangosabb hazai seregszemléje lett – évről évre egyre többen vesznek részt. A hagyományosan május közepén megrendezett SZENT ISTVÁN KÖNYVHÉT Budapest belvárosában, a Ferenciek terén várja a könyvbarátokat.
![]() ![]() ![]() ![]() STEPHANUS ALAPÍTVÁNY ![]() mely támogatja a keresztény szellemiségű alkotóművészeket és írókat, katolikus szellemű alkotásokat, műveket, kiadványokat, a határon túli magyar kisebbség szellemi igényeinek kielégítését, valamint a katolikus hit terjesztését. Emellett célja a katolikus plébániák, szervezetek és egyesületek támogatása, segítése. Kérjük, adója 1%-ával támogassa Ön is a STEPHANUS ALAPÍTVÁNY keresztény kultúráért folytatott munkáját! Adószám: 18014352-1-41 STEPHANUS -DÍJ ![]() A díjazottak minden évben – az Alapító okirat szerint – olyan szerzők, akik magyar nyelven megjelent műveikben, publikációikban az egyetemes keresztény-európai kultúra értékrendjét közvetítik, mind a teológiai tudományok, mind pedig az irodalmi műfajok területén. A Szent István Társulat Ipolyi Arnold alelnök kezdeményezésére 1885-ben hívta életre Tudományos és Irodalmi Osztályát azzal a szándékkal, hogy ez a magyar katolikus tudósok hatékony szellemi műhelye legyen. Harminc év elteltével ez a testület olyan jelentős tudományos tevékenységet tudott maga mögött, hogy 1915-ben Csernoch János hercegprímás a hatékonyabb munka összefogására javasolta: a Tudományos és Irodalmi Osztály alakuljon át Szent István Akadémia néven önálló intézménnyé.
![]() Az így létrejött – a Szent István Társulattal változatlanul szoros kapcsolatban maradó – tudós testület a két világháború közötti időszakban a magyar tudományos közélet egyik meghatározó tényezője lett, kitűnő együttműködésben a Magyar Tudományos Akadémiával és egyéb tudományos társulatokkal, társaságokkal.
A Szent István Akadémia célja mind a mai napig, hogy a katolikus tudósok társulásaként, szakosztályainak megfelelően mozdítsa elő a tudományosságot a keresztény értékrend szellemében. | ![]() |